Co robić, gdy masz bóle psychogenne: 3 sposoby na wyleczenieCzy cierpisz na ból psychogenny i nie wiesz, gdzie zwrócić się o pomoc? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Miliony ludzi na całym świecie żyją z bólem psychogennym. Powszechnie nazywany "niewidzialnym bólem" lub "medycznie niewyjaśnionymi objawami", może być frustrujący i wymagający. Czasami zwykłe poruszanie się po codziennym życiu może stać się zadaniem herkulesowym. Możesz mieć wrażenie, że ściany zamykają się na tobie i że twój świat staje się coraz mniejszy każdego dnia. Jeśli ty lub ktoś, kogo znasz, doświadcza nieustających bólów, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o bólu psychogennym i trzech sposobach jego leczenia.

Co to jest ból psychogenny?

Ból psychogenny to stan, w którym ludzie doświadczają bólu fizycznego bez przyczyny medycznej. Jest to również czasami określane jako "medycznie niewyjaśniony ból" lub "niewidzialny ból". Cierpiący często używają słowa "ból" opisując objawy, ale kiedy lekarze badają, nie znajdują organicznej przyczyny bólu. Ważne jest, aby zauważyć, że ten rodzaj bólu nie jest taki sam jak "ból psychologiczny", który jest terminem używanym do opisania bólu spowodowanego przez zaburzenia emocjonalne.

Ból psychogenny jest często objawem choroby podstawowej, takiej jak lęk lub depresja. Może również wystąpić w wyniku stresu, odstawienia leku lub leku, lub jako odpowiedź na traumę. Ból może być podobny do tego, którego ludzie doświadczają podczas rzeczywistego urazu, ale nie będzie żadnej dostrzegalnej fizycznej przyczyny.

Dlaczego ludzie doświadczają bólu psychogennego?

Ból psychogenny może wystąpić z wielu powodów, w tym jako reakcja na stresujące wydarzenie. W niektórych przypadkach, osoba może doświadczać silnego stresu, może mieć do czynienia z lękiem lub innymi problemami zdrowia psychicznego. Może się zdarzyć, że osoba jest chora, być może cierpi na chorobę taką jak fibromialgia lub zespół jelita drażliwego (IBS). Ból psychogenny może być również wynikiem problemu psychologicznego, takiego jak depresja lub zespół stresu pourazowego (PTSD).

W przypadku niektórych problemów psychicznych, organizm wytwarza substancje chemiczne, które utrudniają odczuwanie wrażeń. Kiedy osoba doświadcza bólu psychogennego, jej mózg może mówić jej, że odczuwa ból, podczas gdy tak nie jest. Może się to zdarzyć, gdy układ nerwowy osoby jest dotknięty przez chorobę psychiczną lub stres.

Pomoc dla psychogennego bólu i niepokoju

Jeśli doświadczasz bólu psychogennego, ważne jest, aby szukać pomocy. Jeśli widziałeś już lekarza, kolejnym krokiem może być specjalista od zdrowia psychicznego, który pomoże Ci poradzić sobie ze stresem i niepokojem. Istnieje kilka rodzajów terapii, które mogą być pomocne w zarządzaniu bólem psychogennym, w tym terapia poznawczo-behawioralna (CBT) i terapie oparte na uważności, w tym redukcja stresu oparta na uważności (MBSR).

Terapia poznawczo-behawioralna CBT pomaga ludziom zmienić ich wzorce myślenia i zachowania. Możesz zostać poproszony o prowadzenie dziennika, śledzenie swoich myśli i uczuć oraz eksperymentowanie z nowymi sposobami radzenia sobie.

Terapie oparte na uważności (mindfulness) mają na celu pomóc ludziom w radzeniu sobie z objawami poprzez uczenie się nowych sposobów myślenia, odczuwania i zachowania. Terapie te opierają się na założeniu, że nasze ciała, myśli i uczucia są ze sobą powiązane. Celem mindfulness jest uświadomienie sobie tych powiązań i wykorzystanie tej świadomości do radzenia sobie z objawami i poprawy stanu zdrowia.

Ćwiczenia oddechowe w celu złagodzenia bólu psychogennego

Inną pomocną strategią radzenia sobie z bólem psychogennym jest praktykowanie różnych technik relaksacyjnych. Wiele osób stwierdza, że głębokie oddychanie - czasami nazywane "oddychaniem przeponowym" - znacznie pomaga.

Znajdź ciche, wygodne miejsce, w którym nikt ci nie będzie przeszkadzał. Połóż jedną rękę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Powoli wdychaj powietrze przez nos i wydychaj przez usta, zwracając szczególną uwagę na ruchy brzucha. Skoncentruj się na swoim oddechu i postaraj się oczyścić umysł. Ćwicz to ćwiczenie przez pięć do 10 minut każdego dnia. Możesz również puścić w tle kojącą muzykę, która pomoże Ci się zrelaksować.