O plebiscycie

Drodzy Czytelnicy,

W zeszłym roku po raz pierwszy zaprosiliśmy Was do udziału w projekcie społeczno-badawczym „Akupunktura Warszawy”. Badanie miało na celu identyfikację miejsc, które w ostatnich latach przeszły największą metamorfozę. Szukaliśmy inwestycji, które przekształcają miasto na naszych oczach oraz lokalizacji z największym potencjałem rozwoju. W związku z ogromnym zainteresowaniem z jakim spotkała się nasza inicjatywa, postanowiliśmy kontynuować nasz projekt.

Dzisiaj mamy przyjemność zaprosić Was do udziału w drugiej edycji „Akupunktury Warszawy”. Ponownie przyglądamy się lokalizacjom, które stanowią impuls do rozwoju najbliższego otoczenia, które stymulują i wywołują lawinę pozytywnych zmian w sąsiedztwie. Zachęcamy do wzięcia udziału w głosowaniu.

Wybierzmy wspólnie najciekawsze mikrolokalizacje w mieście.

Akupunktura Warszawy

Warszawa, jak każde miasto na świecie, to mozaika ulic, skrzyżowań, placów, skwerów, parków czy osiedli. Kombinacja tych elementów tworzy miejską tkankę. Zmiany w przestrzeni dokonywane punktowo na poziomie lokalnym, w obrębie ulicy, kwartału czy placu, nie są w stanie samodzielnie wpłynąć na odbiór miasta jako całości. Niekiedy jednak wystarczy impuls, aby uruchomić lawinę zmian, w rezultacie której dana przestrzeń ożywa i zaczyna pozytywnie wpływać na sąsiednie rejony miasta. Takim impulsem może być inwestycja miejska (np. remont ulicy, budowa stacji metra, otwarcie muzeum), prywatna (np. otwarcie popularnego lokalu, budowa biurowca) lub inicjatywa społeczna (np. cykliczne święto ulicy). Takie wydarzenia mogą przyciągnąć kolejne projekty, a w efekcie przyczynić się do poprawy jakości danego obszaru, zwiększeniu jego atrakcyjności i popularności wśród mieszkańców, turystów czy inwestorów.

Dynamika zmian w przestrzeni w Warszawie jest ogromna. Z Waszą pomocą pragniemy uchwycić te najważniejsze i godne wyróżnienia. Pytamy zarówno o lokalizacje, w których zmiany już się dokonały, jak i te, które ulegną przeobrażeniom w najbliższej przyszłości.

Czekamy na Wasze głosy w trzech kategoriach:

  1. Kategoria I. Najlepsze przeobrażenie przestrzeni publicznej w Warszawie.
  2. Kategoria II. Obszar, którego metamorfoza będzie miała największy pozytywny wpływ na miasto.
  3. Kategoria III. Najbardziej miastotwórcza inwestycja komercyjna w Śródmieściu.

W każdej kategorii głosujemy na jedną propozycję. Jeśli uważacie, że na liście brakuje miejsca zasługującego na wyróżnienie, zaproponujcie je i napiszcie, czemu Waszym zdaniem powinno znaleźć się na mapie „Akupunktury Warszawy”. Najlepsze propozycje zostaną nagrodzone.

Zapraszamy do głosowania.

Akupunktura Warszawy